Śladami Tadeusza Kościuszki po Ziemi Krakowskiej. Kieszonkowy przewodnik po miejscach w Krakowie i okolicy związanych z Tadeuszem Kościuszką i Rowerowym Szlakiem Kościuszkowskim

Śladami Tadeusza Kościuszki po Ziemi Krakowskiej. Kieszonkowy przewodnik po miejscach w Krakowie i okolicy związanych z Tadeuszem Kościuszką i Rowerowym Szlakiem Kościuszkowskim

Wydawca: Barbara
Dostępność:aktualnie niedostępny 0 egz.
ISBN:978-83-60991-09-1
EAN:9788360991091
Kod tytułu:34329
Szerokość:105 mm
Wysokość:150 mm
10,00 zł
9,00 zł
Cena netto: 8,57 zł
(5% VAT)
Ilość stron 66
Miejsce wydania Kraków
Numer wydania 1
Oprawa miękka
Rok wydania 2010
Typ Książka
PKWiU 58.11.1
Polecane tak
Język polski
Początkiem legendy kościuszkowskiej było jego życie w czasach stanisławowskich, gdy pośród moralnego upadku Rzeczpospolitej wrastał człowiek, który zaczął być utożsamiany z walką o niepodległość. Nie bał się ryzykować kariery dla osiągnięcia słusznych celów. Miał wielkie poczucie honoru. W swoich działaniach kierował się dobrem Polski i w swoich czasach był jednym z niewielu, którzy na polityce nie dorobili się fortuny. Taką postawą spowodował, że jeszcze za jego życia zaczął się wokół niego tworzyć mit bohatera.
Jest On wyjątkowo mocno związany z Krakowem i Ziemią Krakowską. Stało się tak dlatego że insurekcja kościuszkowska rozpoczęła się uroczystą przysięgą na Rynku krakowskim, a na Ziemi Krakowskiej pod Racławicami miała miejsce zwycięska bitwa, po której do podwawelskiego grodu wjechał uroczyście Naczelnik, ubrany w chłopską sukmanę i rogatywkę. Pamięć o Nim była zawsze żywa w podwawelskim grodzie. W 1818 r. Tadeusz Kościuszko, dzięki inicjatywie Zgromadzenia Reprezentantów Rzeczpospolitej Krakowskiej, znalazł miejsce wiecznego spoczynku w krypcie św. Leonarda na Wawelu. Kilka lat póżniej, na wzór istniejących w Krakowie prehistorycznych kopców Wandy i Krakusa, usypano Kopiec Kościuszki. Od 1921 r. wchodzący na Wzgórze Wawelskie widzą pomnik Kościuszki siedzącego na koniu.
Przez kilkadziesiąt lat istniał Szlak Kościuszki nawiązujący do trasy przemarszu wojsk Tadeusza Kościuszki pod Racławice i powrotu po zwycięskiej bitwie, którego miejsce zajął obecnie Rowerowy Szlak Kościuszkowski.

Spis treści:

Wstęp
Młodość
Walka o niepodległość Stanów Zjednoczonych
Okres Sejmu Czteroletniego
W konspiracji
Wybuch powstania
Droga do Racławic
Bitwa pod Racławicami
Insurekcja
Po klęsce powstania
Kopiec Kościuszki
Panorama Racławicka
Rowerowy Szlak Kościuszkowski
Druhu Czytelniku!
Wybrane pozycje biograficzne


Inne tytuły z serii Kieszonkowy przewodnik

Newsletter

Schowek


Brak tytułów w schowku.