Król Bieszczadów. Tadeusz Janota Bzowski

Król Bieszczadów. Tadeusz Janota Bzowski

Wydawca: Ruthenus
Dostępność:w magazynie 1 egz.
Czas realizacji:24 h
ISBN:978-83-7530-431-2
EAN:9788375304312
Kod tytułu:58444
Szerokość:168 mm
Wysokość:242 mm
47,00 zł
42,30 zł
Cena netto: 40,29 zł
(5% VAT)
PKWiU 58.11.1
Ilość stron 200
Miejsce wydania Krosno
Oprawa twarda
Rok wydania 2016
Typ Książka
Język polski
Hrabia Tadeusz Janota Bzowski był inspektorem parków konnych w Bieszczadach. Nazywano go „Królem bandytów” lub „Królem Bieszczadów”, podobno znał z imienia każdego konia, który pracował w bieszczadzkich lasach.

Na tom Tadeusza Janoty Bzowskiego pod tytułem "Król Bieszczadów" złożyły się między innymi teksty pochodzące z drugiej części jego pamiętnika spisywa-nego w latach siedemdziesiątych XX wieku i pomieszczone w oprawionym introligatorsko maszynopisie, któremu autor nadał najprostszy i oczywisty tytuł: WSPOMNIENIA. Dwuczęściowe wspomnienia zostały sygnowane: Tarnów 1978, a dodatkowo przyozdobiły je ręcznie wklejane zdjęcia korespondujące z treścią.(...)
Na książkę złożyły się ponadto dwie odrębne opowieści pomieszczone w maszynopisie "Wspomnień": "Wspomnienie o żubrze wędrowniku" i "Opowieść o łani" oraz kilka tekstów, które miały po części też swą odrębną ekspozycję zrealizowaną w formie gawęd nagrywanych z Tadeuszem Bzowskim w latach siedemdziesiątych w Radiu Kraków przez redaktor Annę Balicką. Dodatkowym walorem niniejszego wydawnictwa są unikatowe fotografie (nie wszystkie najlepszej jakości technicznej, choć jest w tym ich swoisty urok). Fotografie są w większości autorstwa samego Tadeusza Janoty Bzowskiego i po części z jego podpisami, które zamieszczał w albumach, co jest sygnowane: CTJB). Niektóre z fotografii autor mozolnie kolorował z pięknym tegoż efektem artystycznym. Wiele ze zdjęć możemy opublikować dzięki córce autora, pani Marcie Włodarczyk, która sekundowała pracy nad tą książką, a ponadto zechciała napisać do niej ważną refleksję o swoim Ojcu.Niezwykle cenną dla przywrócenia pamięci o Tadeuszu Janocie była inspiracja, której niżej podpisanemu użyczał Edward Marszałek. Nie można także nie wspomnieć o cierpliwym przepisywaniu maszynopisu "Wspomnień" przez Małgorzatę Zając i wnikliwej analizie redakcji i korekty książki, którą prowadziły reprezentujące wydawcę Katarzyna Chochołek i Monika Jastrząb. Pozostaje mieć nadzieję, że "Król Bieszczadów" zainteresuje, a nawet zauroczy Czytelników, a to będzie istotnym argumentem, abyw przyszłości wydać niemniej ciekawą część pierwszą "Wspomnień" Tadeusza Janoty Bzowskiego, obejmującą jego dzieciństwo i młodość, czyli czas przedwojennej Polski oraz czas Polski pod okupacją niemiecką i początki okupacji sowieckiej.
Z Posłowia, Tomasz A. Żak

Newsletter

Schowek


Brak tytułów w schowku.