Pamiętnik teatralny rok LXIV 2015 zeszyt 1 (253) (Kwartalnik poświęcony historii i krytyce teatru założony przez Leona Schillera)

Pamiętnik teatralny rok LXIV 2015 zeszyt 1 (253) (Kwartalnik poświęcony historii i krytyce teatru założony przez Leona Schillera)

Dostępność:w magazynie 2 egz.
Czas realizacji:24 h
EAN:9770031052057
Kod tytułu:44865
Szerokość:160 mm
Wysokość:232 mm
20,00 zł
17,60 zł
Cena netto: 16,76 zł
(5% VAT)
Ilość stron 183
ISSN 0031-0522
Miejsce wydania Warszawa
Oprawa miękka
Rok wydania 2015
Typ Czasopismo
PKWiU 58.11.1
Główna część obecnego zeszytu to w założeniu teatrologiczny Hyde Park, kontynuujący nurt profesjonalnej dyskusji o podstawowym dla naszej dyscypliny znaczeniu. Redakcja udostępniła łamy reprezentantom różnorodnych, często wykluczających się teatrologicznych teorii, ujęć i metodologii w przekonaniu, że dyskusja i wymiana doświadczeń całego środowiska jest istotą nauki, stanowiącą o jej przyszłości.
Ogłaszamy teksty przygotowane przez przedstawicieli różnych szkół performatycznych, rozważania wychodzące z założeń fenomenologicznych, medioznawczych, semiologicznych i genderowych. W publikowanych artykułach powracają istotne pytania o relacje pomiędzy teatrem a mediami, przedstawieniem a performansami, spektaklem a widowiskami i simulacrami. Nie bez powodu więc dział teoretyczny zamykamy propozycją nowego zdefiniowania teatrologii jako nauki o widowiskach.
Ważne miejsce w zeszycie zajmują sylwetki i wspomnienia. Przypominamy wybitnego teoretyka teatru Sławomira Świontka, a także zmarłych niedawno Elżbietę i Andrzeja Wysińskich oraz Jana Roubala. Recenzje książek powstałych z inspiracji performatyką stanowią uzupełnienie artykułów teoretycznych.
Wkrótce minie 60 lat od powstania krakowskiej "Piwnicy pod Baranami", otwieramy więc zeszyt jednym z najważniejszych "piwnicznych" tekstów. W przeddzień jubileuszu ale nie tylko dlatego ...

Inne tytuły z serii Pamiętnik teatralny

Newsletter

Schowek


Brak tytułów w schowku.