Konteksty 2016 nr 3-4 70 lat Kontekstów (Antropologia kultury, etnografia, sztuka)

Konteksty 2016 nr 3-4 70 lat Kontekstów (Antropologia kultury, etnografia, sztuka)

Dostępność:w magazynie 8 egz.
Czas realizacji:24 h
EAN:9771230614206
Kod tytułu:61083
Szerokość:205 mm
Wysokość:290 mm
40,00 zł
35,20 zł
Cena netto: 33,52 zł
(5% VAT)
PKWiU 58.11.1
Ilość stron 606
ISSN 1230-6142
Miejsce wydania Warszawa
Oprawa miękka
Typ Czasopismo
W 2016 roku, wydając LXX rocznik, "Konteksty" obchodziły swoje siedemdziesięciolecie. Bieżący numer jest niejako księgą pamiątkową związaną z tą rocznicą, której towarzyszyły jubileuszowe obchody. Zwróciliśmy się do naszych autorów z prośbą o teksty do tej księgi. Wszystkim, którzy odpowiedzieli na to zaproszenie, serdecznie dziękujemy. Numer otwiera dokumentacja odbytych jeszcze w 2015 roku V Zakopiańskich Spotkań Antropologicznych pt. "Dziś prawdziwych [ ... ] już nie ma".
Obchodom jubileuszu siedemdziesięciolecia towarzyszyła wystawa "Konteksty" - 70 lat istnienia prezentowana w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Zakopanem. Wraz z otwarciem wystawy w Warszawie w Instytucie Sztuki, w której to uroczystości uczestniczył Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miała miejsce okolicznościowa panelowa sesja naukowa pt. Antropologia codzienności. Wzięli w niej udział Prof. Maria Poprzęcka, Prof. Anna Nasiłowska, Prof. Roch Sulima, Prof. Jerzy Sławomir Wasilewski i Prof. Ludwik Stomma. Wypowiedzi, dyskusję i materiały z nią związane opublikujemy w najbliższym numerze 1-2/2017. Znajdzie się tam także dokumentacja z benefisowego koncertu z okazji siedemdziesięciolecia "Kontekstów" z udziałem znakomitych gości w Collegium Nobilium przy Akademii Teatralnej w Warszawie. Podobnie znajdą się w nim i teksty referatów i materiałów związanych z VI Spotkaniami Antropologicznymi w Zakopanem pod znamiennym tytułem: Konteksty rzeczywistości. Rzeczywistość w "Kontekstach". O myśleniu w perspektywie gościnności. Spotkania Zakopiańskie również były częścią obchodów naszego jubileuszu.
Ale rok 2016 i początek roku 2017 przyniosły także doświadczenie bolesnej straty. 9 października 2016 roku zmarł wielki Reżyser, wielki Artysta, wielki Polak - Andrzej Wajda, wspierający autorsko nasze pismo i podający nam nieraz pomocną dłoń.
1 stycznia 2017 roku zmarł wielki Redaktor naszego pisma, wielki Etnograf, badacz sztuki ludowej, l'art brut, sztuki naiwnej, sztuki Innych - Aleksander Jackowski.
Ten numer poświęcamy Ich pamięci, zamieszczając na końcu słowa pożegnania. Ale z pewnością w nadchodzących rocznikach będziemy do Nich i Ich twórczości jeszcze niejednokrotnie wracali.
Od Redakcji

Inne tytuły z serii Konteksty. Antropologia kultury, Etnografia, Sztuka

Newsletter

Schowek


Brak tytułów w schowku.