Źródła autorytetu mnichów egipskich w Rozmowach z Ojcami św. Jana Kasjana

Źródła autorytetu mnichów egipskich w Rozmowach z Ojcami św. Jana Kasjana

Dostępność:w magazynie 2 egz.
Czas realizacji:24 h
ISBN:978-83-7354-719-3
EAN:9788373547193
Kod tytułu:61676
Szerokość:125 mm
Wysokość:195 mm
17,00 zł
Cena netto: 16,19 zł
(5% VAT)
PKWiU 58.11.1
Ilość stron 151
Miejsce wydania Kraków
Numer wydania 1
Oprawa miękka
Rok wydania 2017
Typ Książka
Język polski
Bóg stworzył człowieka, aby on, jego stworzenie, był szczęśliwy. Proces osiągania szczęścia trwałego i niczym nieograniczonego trwa przez całe życie ludzkie. Można powiedzieć, że pokrywa się z życiem doczesnym każdego człowieka i trwa do samej jego śmierci.
Szukanie szczęścia dla chrześcijanina jest tożsame z szukaniem obecności Boga. Kresem tego działania jest przebywanie wieczne w obecności Bożej. Doświadczeniem wielu ludzi jest trudność w rozpoznaniu i zdobyciu prawdziwego szczęścia. Dlatego człowiek szuka i zwraca się do osób bardziej kompetentnych od niego po pomoc. Potrzebuje autorytetu w sprawach doczesnych, ale jeszcze bardziej w tak ważnej sprawie jak odkrywanie w swoim życiu obecności Boga – Stwórcy.
Ta potrzeba autorytetu, czyli kogoś, albo czegoś, co potrafi nam wskazać właściwy kierunek działania jest aktualna w naszych czasach, ale także była aktualna w czasach rodzenia i rozwijania się religii chrześcijańskiej.
Około roku 380 młody człowiek, którego znamy jako Jana Kasjana, wyrusza razem ze swoim przyjacielem Germanusem do Ziemi Świętej, by znaleźć odpowiednie miejsce, osoby i uwarunkowania, które pomogły by jemu i jego towarzyszowi rozpocząć drogę szukania Boga. Po kilku latach formacji zostawiają oni klasztor, gdzie przebywali kilka lat i wędrują dalej, na południe – do Egiptu. Tam będą przebywać kilka lat, ciągle odwiedzając mnichów, sławnych z powodu swojego świętego życia i ogromnego doświadczenia życia monastycznego.
Chociaż w dzisiejszym świecie wędrowanie w dalekie i egzotyczne kraje przestaje być czymś nadzwyczajnym, to jednak przykład Kasjana powinien budzić podziw i szacunek. Bowiem ten człowiek opuścił dom rodzinny i wygody życia osiadłego, aby nigdy już, jak się wydaje, do niego nie powrócić. Podróżuje on nie w wygodnym fotelu samolotu lub pociągu, lecz pieszo lub najprawdopodobniej statkiem przez wiele dni i nocy, znosząc wszelkie niewygody i niebezpieczeństwa takiego podróżowania. A wszystko dlatego, ponieważ pociąga go sława tych, którzy stali się znani przez długoletnie życie mnisze.

 

Newsletter

Schowek


Brak tytułów w schowku.