Frywolitki krok po kroku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
09 grudzień, 2017
Oglądając misternie utkane koronki ciężko się nie zachwycić, a zachwyt jest tym większy im bardziej skomplikowany wzór widzimy. Koronki wróciły do mody, ozdabiają nie tylko stoły i ubrania, wtargnęły z impetem w świat biżuterii i ozdób okolicznościowych. Frywolitkowe wzory można znaleźć w internecie, gdzie zamieszczone jest wiele szablonów i można znaleźć filmy jak zrobić frywolitki, inspiracji można poszukać także w tradycyjnie drukowanych książkach. Wykonanie frywolitki na pewno nie jest łatwe, lecz ćwiczenie czyni mistrza, a ciężka praca przynosi niesamowite efekty!

Frywolitki co to jest?

Nazwa techniki wywodzi się od łacińskiego słowa frivolus, które oznacza coś bezwartościowego, błahego, bez znaczenia. Ciężko połączyć wygląd koronki ze źródłosłowem, gdyż na pewno nie jest ona bezwartościowa, na co wskazuje jej inna nazwa koronka dworska, ponieważ do wykonania frywolitek potrzebne były drogie nici, stąd też technika ta nie była znana ubogim warstwom społecznym. Dodatkowo czółenka używane do wyplatania koronki frywolitkowej często były bogato zdobione, od nich frywolitki nazywane są również koronką czółenkową. Wykonywane wzory składają się z niezliczonej ilości kółeczek, łuczków, supełków i drobnych pętelek pikotek. Osoby, które opanowały technikę do perfekcji, mogą pochwalić się stworzonymi przez siebie ozdobnymi kołnierzykami, serwetami, niesamowicie wyglądającą biżuterią czy aplikacjami na bluzkach.

Frywolitki krok po kroku

Jeśli zastanawiacie się jak robić frywolitki, to po pierwsze musicie wiedzieć, że do frywolitki niezbędne jest czółenko, na które nawija się nić. Dodatkowym, przydatnym przyrządem, może być znane z techniki szydełkowej - szydełko, które ułatwia łączenie ze sobą kółeczek. Kolejnym punktem jest wybór czółenka, gdyż mamy do wyboru czółenka: płaskie, proste, szpulkowe czy do frywolitki celtyckiej. Ponadto, mimo że nazwa wskazuje, że czółenka proste nie powinny komplikować życia, wśród nich są dodatkowe podziały na np. symetryczne bądź z wydłużonym noskiem. Każdy rodzaj czółenka ma swoje zalety i wady, więc pozostaje zakup wielu modeli i wybranie tego, które najbardziej nam pasuje lub tego, które akurat jest dostępne w pasmanterii. Jeżeli macie już czółenko, nici, nożyczki i szydełko (które nie jest koniecznie wymagane), możecie spróbować swoich sił.

Frywolitki wzory

Jeżeli zaopatrzyliście się w materiały i narzędzia, możecie rozpocząć naukę wiązania supełków. Pierwsze kroki nie są łatwe, więc na start warto obejrzeć dostępne w internecie filmy jak robić frywolitki, obejrzeć wzory zaplatania frywolitki lub wybrać książki do frywolitki i na podstawie rozdziałów opisujących podstawy, zabrać się do pracy. Oczywiście zachęcamy do korzystania z książek o koronkach frywolitkowych. Wydawnictwa dostępne na rynku opisują podstawy tworzenia frywolitki, a także pokazują wzory na ozdoby wykonane tą techniką.
 
Frywolitki. Biżuteria, ozdoby, dekoracje
Frywolitki. Biżuteria, ozdoby, dekoracje
Frywolitkowe skarby
Frywolitkowe skarby
Frywolitki Frywolitka szkoła i wzory
Frywolitki Frywolitka szkoła i wzory
Czytany 181 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 10 grudzień 2017 01:23

Newsletter