Top 5 Kalendarzy biodynamicznych 2017

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
01 luty, 2017

Fazy księżyca

W rolnictwie wiedzę o oddziaływaniu Słońca i Księżyca wykorzystuje się już od czasów starożytnych, już wtedy zauważono, że wraz ze zmianą położenia Księżyca występują różnice w rytmie rozwoju roślin i zmian pogody. Kalendarz księżycowy co roku opracowywany jest na nowo, gdyż „rok” księżycowy trwa 27 dni i około 8 godzin, więc dane zawarte w roku poprzednim nie pokrywają się z danymi obecnego roku.

Wybór kalendarzy biodynamicznym, kalendarzy księżycowych i dni siewu na 2017 rok jest dość bogaty.


1. Znany od lat Kalendarz biodynamiczny na 2017 rok wydawnictwa DziałkowiecNiewielki Kalendarz biodynamiczny Działkowca ma 79 stron, jest wielkości zeszytu - wydanie w tej formie sprawia, że książeczka jest poręczna. Wewnątrz znajdziemy wiele cennych informacji, każdy miesiąc rozpoczyna się krótkim opisem przygotowującym nas do pracy – dowiemy się m.in. w jakim miesiącu zrobić rozsady, w jakim wzruszyć glebę na wiosnę, a także kiedy przekopać ją przed nadejściem zimy. Dodatkowo rozdziały (podzielone na miesiące) zawierają ciekawostki o pasożytach czy ochronie roślin. W tegorocznych wydaniu Kalendarza biodynamicznego znajdziemy także ciekawostki o pszczołach i trzmielach. Najważniejsze jest Kalendarium księżycowe dla każdego miesiąca, w którym znajduje się 7 kolumn: dzień tygodnia, data wraz z imieninami, wschody i zachody Słońca, gwiazdozbiory z oznaczeniem elementów (żywiołów), które powodują lepszy i szybszy rozwój jednego z czterech organów rośliny (owocu, kwiatu, korzenia lub liścia), informacje dotyczące fazy księżyca, przedziały czasu sprzyjające uprawie określonych części roślin, a ostatnia kolumna zawiera informacje wynikające z analizy danych z kolumny piątej.

2. Ścienny Kalendarz biodynamiczny Działkowca na 2017 rokNowość wydawnictwa Działkowiec, które oprócz tradycyjnego Kalendarza biodynamicznego w formie książkowej, wydało kalendarz ścienny. W tej formie wydawałoby się, że kalendarz niczym nie różni się od zwykłego kalendarza ściennego – zawiera imieniny i oznaczenia dni świątecznych, lecz oprócz tych podstawowych danych znajdują się w nim symboliczne oznaczenia kalendarium biodynamicznego i krótkie informacje dotyczące prac, które możemy wykonywać w danym miesiącu.

3. Wpływ Księżyca 2017 Witolda CzuksanowaPozycja wydawana od kilku lat w formie dość pokaźnej książeczki o objętości 159 stron. Wpływ Księżyca 2017 poza kalendarium biodynamicznym na każdy miesiąc, jest obszernym poradnikiem ogrodniczym. We Wpływie Księżyca można znaleźć wiele informacji dotyczących uprawy roślin, a także ciekawostek na ich temat. W książce można znaleźć nawet takie informacje jak termin suszenia kwiatów i płatków na bukiety, ozdoby bądź herbaty. Witold Czuksanow we Wpływie księżyca 2017 podchodzi do ogrodu kompleksowo dbając o wszystkie prace jakie możemy wykonywać przy naszych roślinach.

4. Dni Siewu 2017 Marii ThunNiewielkie, 64-stronnicowe Dni Siewu przypominają bardziej zeszyt niż książkę, lecz nie to jest najważniejsze. Dni Siewu 2017 opierają się na badaniach, które są prowadzone od 63. lat i stanowią podstawę dla zaleceń umieszczonych w książce. W Dniach Siewu podane zostały zalecenia dotyczące najlepszego czasu wysiewów, działań pielęgnacyjnych i zbiorów roślin oraz uprawy gleby. Każdy miesiąc zawiera tabelę, w której znajduje się data, konstelacja, gwiazdozbiór, żywioł, impuls plonotwórczy Księżyca lub planet, prognoza i miejsce na notatki. Dodatkowo przy każdej tabeli znajdują się dodatkowe informacje dotyczące każdego miesiąca. Dni Siewu 2017 uzupełniają ciekawostki dotyczące chleba żytniego, pszczół czy okresów wycinki drzew w celu pozyskania drewna w odpowiedniej jakości w 2017 roku.

5. Nowość 2017 Kalendarz ogrodniczy wydawnictwa BellonaPróba nowoczesnego przedstawienia kalendarza biodynamicznego, który nie ma układu tabelarycznego, bardziej przypomina wykres. Informacje dotyczące ogrodu podzielono na miesiące, lecz niestandardowy układ może utrudnić korzystanie z poradnika osobom przyzwyczajonym do wydawanych od wielu lat pozycji 1-4. Plusem Kalendarza ogrodniczego jest sporo miejsca na notatki i bogate opisy. Kalendarz ogrodniczy Arkadiusza Iwaniuka jest bardziej poradnikiem niż kalendarzem biodynamicznym, zawiera wiele praktycznych informacji dotyczących uprawy gleby, ochrony upraw bez użycia pestycydów, uprawy ziół, małej architektury ogrodowej i sadownictwa. Jeśli ktoś szuka niewielkiego poradnika ogrodniczego z dodatkiem kalendarza biodynamicznego, to ta pozycja spełni wymagania.
Czytany 199 razy Ostatnio zmieniany środa, 08 luty 2017 16:08

Newsletter